Երևանի մանկապարտեզների ԷԱ սոցիալական և գենդերային առավելությունների գնահատման թեմայով ուսումնասիրություն
• Հրատարակված 05/05/2026
Այս գործնական ուսուﬓասիրության հիﬓական նպատակն էր՝ գնահատել «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրուﬓերի ռիսկերի նվազեցում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի (Ծրագիր) ազդեցությունը Երևանի շահառու համայնքային մանկապարտեզների համար, որոնց վերակառուցումը, վերանորոգումը և ջերմաﬔկուսացուﬓ իրականացվել են Ծրագրի տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությամբ:
Ուսուﬓասիրությունն իրականացվել է այն վերանորոգված մանկապարտեզներում, որոնք շահագործվել են 2022-2023թթ. ձﬔռային սեզոնին։ Պահանջվող տվյալներն ու տեղեկատվությունը հավաքագրվել են տեղայցերի և հետազոտության երեք ﬔթոդների կիրառմամբ. խորացված հարցազրույցներ, թիրախային խմբերի քննարկուﬓեր և հարցախույզեր:

Assessment of Social and Gender Benefits of Energy Efficient Retrofitting of Kindergartens in Yerevan: Case study
The main objective of this case study was to assess the impact of the “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits1” UNDP-GEF Project (the Project) on beneficiaries of municipal kindergartens in Yerevan, which were reconstructed, renovated and thermally insulated by technical and financial support of the Project.
The study was conducted in those renovated kindergartens which have been operated in the winter season of 2022-2023. The required data and information were collected through site visits and by application of three methods of survey: deep-interviews; focus-group discussions; and opinion polls.