Էներգետիկ կառավարման զարգացումը Հայաստանի մարզերում
ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում ՇՄՆ Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ (ԲԾԻԳ) ՊՀ-ն  շարունակում է խթանել կայուն էներգետիկ կառավարման մշակույթը Հայաստանի համայնքներում։
Հենվելով 2024 և 2025 թթ․ անցկացված գիտելիքի փոխանակման դասընթացների փորձի վրա՝ ԲԾԻԳ-ը համագործակցում է Ստեփանավան և Ալավերդի համայնքների հետ՝ նպատակ ունենալով ուժեղացնել տեղական էներգետիկ կառավարման համակարգերը և ներդնել ռեսուրսների խելացի օգտագործման նորագույն տեխնոլոգիաներ։
Այս համագործակցության կարևոր ձեռքբերումներից է Էներգետիկ կառավարման տեղեկատվական համակարգի (EMIS) ներդրումը․ թվային հարթակ, որը տեղայնացվել է ԲԾԻԳ-ի կողմից և հաջողությամբ փորձարկվել Երևանում։ Այժմ Ստեփանավանը և Ալավերդին կիրառում են EMIS-ը՝ իրենց էներգասպառումն արդյունավետ կերպով վերահսկելու և օպտիմալացնելու համար։
Համակարգի ներդրմանը աջակցելու նպատակովօրերսկազմակերպվել ենգործնական ուսուցումներ Ալավերդի և Ստեփանավան համայնքների էներգետիկկառավարիչների և պատասխանատուներիհամար։
Դասընթացների ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել ենէներգետիկ կառավարմաննրբություններին, համակարգի տեխնիկական հնարավորություններին, ինչպես նաև գործնականումմուտքագրելգազի, ջրի, էլեկտրաէներգիայի և այլ կոմունալ ծառայությունների իրական տվյալներ։
Այս ինտերակտիվ սեմինարները հնարավորությունենտվելհամայնքային թիմերին վստահորեն աշխատել EMIS հարթակի վրա և կիրառել դրա գործիքները առօրյա աշխատանքում։
Ներկայումս երկու համայնքներն էլ պաշտոնապես ներդրել են EMIS-ը՝ դառնալովլավօրինակ մյուսների համար՝ դեպի խելացի, էներգաարդյունավետ և կանաչ ապագաանցմանճանապարհին։

Advancing Energy Management in the Regions of Armenia
The Environmental Project Implementation Unit under the UNDP-GCF project “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” continues to champion sustainable energy practices across Armenian communities.
Building on the momentum of knowledge-sharing activities in 2024 and 2025, EPIU has partnered with the municipalities of Stepanavan and Alaverdi to strengthen local energy management systems and introduce cutting-edge technologies for smarter resource use.
A key milestone in this collaboration is the deployment of the Energy Management Information System (EMIS) — a digital platform localised by EPIU and successfully piloted in Yerevan. Now, Stepanavan and Alaverdi are integrating EMIS to monitor and optimise their energy consumption.
To support this rollout, EPIU organised a hands-on training sessions for municipal energy managers and staff members in Alaverdi and Stepanavan.
During the event, participants explored the role and responsibilities of an energy manager, the technical solutions offered by the system and practical exercises entering real data on gas, water, electricity, and other utilities.
These interactive sessions empowered local teams to confidently navigate the EMIS platform and apply its tools to real-world scenarios.