Քսան մասնագետ վերապատրաստվել են շենքերում էներգետիկ աուդիտ անցկացնելու և էներգետիկ անձնագրեր կազմելու համար
Քսան մասնագետ մեկշաբաթյա դասընթացի ընթացքում վերապատրաստվել են շենքերում էներգետիկ աուդիտ անցկացնելու և էներգետիկ անձնագրեր կազմելու հմտությունների ձեռքբերման համար՝ ստանալով թե՛ տեսական, թե՛ պրակտիկ գիտելիքներ։
Դասընթացավարներ՝ էներգետիկ աուդիտի փորձագետ
Խաչիկ Սահակյանն ու ՀՃՇԱՀ (Պոլիտեխնիկի) էներգետիկայի և էլեկտրատեխնիկայի ինստիտուտի «Ջերմաէներգետիկա և շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» ամբիոնի դոցենտ Անդրանիկ Առաքելյանը ներկայացրել են հետևյալ թեմաները.
✅Էներգետիկ աուդիտ,
✅Գործիքային աուդիտ,
✅Փորձերի պլանավորում և իրականացում,
✅Նորմատիվա-օրենսդրական դաշտ,
✅Էներգախնայողության գնահատում,
✅Չափագիտություն և ստանդարտացում,
✅էներգետիկ անձնագրերի մշակում և այլն:
Ավարտին մասնակիցներին տրամադրվել են հավաստագրեր: Դասընթացն իրականացվել է ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում՝ ՇՄՆ Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի ՊՀ աջակցությամբ:

Twenty specialists participated in a training program to enhance their skills in conducting energy audits and developing energy passports for buildings
Twenty specialists participated in a one-week training program to enhance their skills in conducting energy audits and developing energy passports for buildings, gaining both theoretical and practical knowledge.
Trainers Khachik Sahakyan, Energy Audit Expert and Andranik Arakelyan, Associate Professor, Department of "Thermal Energy and Environment Protection", Institute of Energy Electrical Engineering of NPUA covered a range of essential topics, including:
✅ Energy Auditing
✅ Instrumental Auditing
✅ Planning and Conducting Experiments
✅ Regulatory and Legislative Framework
✅ Energy Efficiency Assessment
✅ Metrology and Standardization
✅ Development of Energy Passports
At the conclusion of the training, participants received certificates of completion. Upon completing the training, participants were awarded certificates of completion.
This training was organized under the UNDP-GCF “De-Risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” project, with support from the Environmental Project Implementation Unit SI of the Ministry of Environment.