Ներկայացվել են էներգաարդյունավետության վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրության արդյունքները
Դեկտեմբերի 18-ին «Էներգաարդյունավետության հետ առնչվող հիմնահարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության իրականացում Երևանում և ՀՀ մարզերում» հետազոտության արդյունքները ներկայացվեցին լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, գործընկեր պետական կառույցների հասարակայնության հետ կապերի մասնագետների և այլոց քննարկմանը:
Հետազոտությունն իրականացվել է «Կոմպասս բիզնես գրուպ» ընկերության կողմից 2025թ-ի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» (ԲԾԻԳ) ՊՀ պատվերով՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի (ՄԱԶԾ-ԿԿՀ) «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում։
Բավական ներկայացուցչական հարցման (ընդգրկվել են Հայաստանի բոլոր մարզերն ու Երևանը, ինչպես նաև տարբեր տարիքային, սոցիալական և մասնագիտական խմբեր) արդյունքում գնահատվել է հանրային իրազեկվածության մակարդակը և տեղեկատվական միջավայրը, որը կարող է ազդել բնակչության՝ էներգաարդյունավետության ծրագրերին մասնակցության վրա։
էներգաարդյունավետության գաղափարին ծանոթ է եղել հարցվածների 56.2%-ը , իսկ 46.9%-ը նշել է, որ էներգաարդյունավետության ծրագրերը զգալիորեն նպաստում են ծախսերի նվազեցմանը, ջերմության պահպանմանը և բնակարանի հարմարավետության մակարդակի բարձրացմանը:
Հարցվողների 85.9%-ը բավարարված է եղել «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում իրենց շենքում իրականացված էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումների արդյունքից։
Հետազոտության արդյունքների ներկայացման միջոցառման ընթացքում Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին նշեց, որ ծրագրի ավարտին կարևոր է հասկանալ, թե ինչ պատկերացումներ ունեն Հայաստանի բնակիչները էներգաարդյունավետ արդիականացման և մարդկանց կյանքի որակի վրա վերջինիս ունեցած ազդեցության վերաբերյալ։
«Հպարտ ենք տեսնել մեր շարունակական ջանքերի արդյունքը․ Հայաստանի բնակչության ավելի քան կեսն արդեն հստակ պատկերացում ունի էներգաարդյունավետության մասին։ Միևնույն ժամանակ, մենք գիտակցում ենք, որ հանրային իրազեկվածության բարձրացումը պետք է մնա առաջնահերթություն: Բնակչության շրջանում էներգաարդյունավետ լուծումների պահանջարկի ավելացումն ոչ միայն կխրախուսի ավելի «կանաչ» գործելակերպը, այլև կնպաստի երկրի առաջադեմ քաղաքականության զարգացմանը»,- նշեց նա։
Ծրագրի առաջին բաղադրիչի համակարգող, ՇՄՆ ԲԾԻԳ ՊՀ ներկայացուցիչ Արմեն Աջամօղլյանի խոսքով՝ վերջին չորս տարիների ընթացքում՝ որպես գործընկեր, տարբեր միջոցառումներով նպաստել են էներգաարդյունավետության թեմայով հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը։ Այս գործում, ըստ նրա, մեծապես օգնել են տեղական լրատվամիջոցները, նրանք պատրաստակամորեն լուսաբանել են Ծրագրի շրջանակում իրականացված միջոցառումներն, արդյունքներն ու շահառուների կյանքում արձանագրված փոփոխությունները:
«Մենք բարձր ենք գնահատում լրատվամիջոցների հետ այս համագործակցությունը, որի արդյունքը որոշակիորեն արտացոլված է նաև այս հետազոտության մեջ: Հուսով եմ, որ ստացված արդյունքները հետագայում կօգնեն պետական համակարգում քաղաքականություն մշակողներին և որոշումներ կայացնողներին առավել թիրախային գործելու»,- նշեց նա։

UNDP and Partners Present the Results of Public Opinion Survey on Energy Efficiency
On December 18, the results of the Public Opinion Survey on Issues Related to Energy Efficiency in Yerevan and Regions of Armenia were presented and discussed with media representatives, communications specialists from partner government institutions, and other stakeholders.
Compass Business Group conducted the survey in August-September 2025 commissioned by the Environmental Project Implementation Unit (EPIU) of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia, within the framework of the United Nations Development Programme–Green Climate Fund (UNDP–GCF) “De-risking and Scaling Up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” project.
The survey covered over 3,000 respondents in all regions of Armenia, including Yerevan, and encompassed a diverse age, social, and professional groups. It assessed both public awareness of energy efficiency and perceptions that may influence participation in energy efficiency programs.
Key survey findings include:
• 56.2% of respondents were familiar with the concept of energy efficiency.
• 46.9% noted that energy efficiency programs significantly contribute to reducing costs, retaining heat, and improving apartment comfort levels.
• 85.9% of respondents expressed satisfaction with the results of energy efficiency measures.
During the presentation, Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia, emphasized the importance of understanding public perceptions of energy-efficient retrofits and their impact on quality of life. "We are proud to see the results of our continuous efforts: more than half of Armenia’s population now has a clear understanding of energy efficiency. At the same time, we recognize that raising public awareness must remain a priority. Increasing demand for energy-efficient solutions among the public will not only encourage greener practices but also contribute to the advancement of the country’s green energy policies," she said.
Armen Ajamoghlyan, Coordinator of the Project’s first component, EPIU, highlighted that over the past four years, as a project partner, EPIU has contributed to raising public awareness of energy efficiency through various initiatives. He also noted the important role of local media in covering program activities, results, and the improvements seen in beneficiaries’ lives.
"We highly value this cooperation with the media, the impact of which is also reflected in this survey. We hope the findings will help policymakers and key stakeholders act more strategically in the future," he added.