Ստորագրվել է համաձայնագիր ևս 50 շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման համաֆինանսավորման համար
Նոյեմբերի 6-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին ստորագրել են «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի իրականացման մասին համաձայնագիրը:
Համաձայնագրով նախատեսվում է առնվազն ևս 50 շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման համաֆինանսավորման հանձնառություն, որի շրջանակներում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հանդես է գալու որպես ծրագրի իրականացնող գործընկեր: Ծրագրի ներդրումը կկազմի մինչև 3 մլն ԱՄՆ դոլար:
Շենքերի արդյունավետության բարձրացման նպատակն է կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները և աջակցել ավելի կանաչ ու դիմակայուն Հայաստանին։
Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը` Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո։
2017թ. ծրագրի մեկնարկից ի վեր համաֆինանսավորել ենք 157 բազմաբնակարան շենքերի և 59 հասարակական շենքերի, այդ թվում՝ 45 մանկապարտեզների և դպրոցների էներգաարդյունավետ արդիականացումը:

An agreement was signed for co financing of 50 other buildings for energy efficient retrofitting
On 6 November, RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and UNDP Resident Representative Armenia Natia Natsvlishvili signed a Letter of Agreement to advance the “De-risking and Scaling up Investments for Energy-Efficient Building Retrofits” project.
This agreement outlines a commitment to co-finance the energy efficient retrofitting of at least another 50 buildings. Under this initiative, the Ministry of Finance will act as an implementing partner. The project's contribution is up to USD 3 mln.
By enhancing building efficiency, we aim to significantly reduce greenhouse gas emissions and build a greener, more resilient Armenia.
The project is being implemented by UNDP in Armenia, financed by the Green Climate Fund, and coordinated by the RA Ministry of Environment.
Since its start in 2017, the project has co-financed upgrading of 157 multi-apartment buildings and 59 public buildings, including 45 kindergartens and schools.