Դեպի ավելի կայուն ապագա. Երևանի թիվ 36 մանկապարտեզի էներգաարդյունավետ փոխակերպումը
Հնգամյա Մերին ամեն առավոտ մեծ ոգևորությամբ հաճախում է Երևանի թիվ 36 մանկապարտեզ։ Իսկ երբ խոսում է իր երկրորդ տան մասին՝ աչքերը պարզապես փայլում են. լավ լուսավորությամբ սենյակներ, գունեղ և ջերմ միջավայր, սիրելի դաստիարակներ ու ընկերներ։ «Էստեղ շատ սիրուն է ու ես սիրում եմ իմ մանկապարտեզը, որովհետև ամեն օր նոր բաներ եմ սովորում», - ասում է Մերին։
Պատահական չէ, որ Մերին այդքան սիրում է մանկապարտեզը։ 1970-ականներին կառուցված մանկապարտեզի շենքը, որը վերջին տարիներին գտվնում էր անմխիթար վիճակում, վերջերս հիմնանորոգվել է և դարձել էներգաարդյունավետ և ավելի հարմարավետ։
undp rbec am beforeschool
Այս փոխակերպումը հնարավոր է դարձել Երևանի քաղաքապետարանի և միջազգային դոնորների՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի, Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի և ՄԱԶԾ համագործակցության արդյունքում՝ «Երևանի էներգաարդյունավետություն» ծրագրի շրջանակում։
Խորհրդային տարիներին կառուցվելուց ի վեր Երևանի տասնյակ մանկապարտեզներ չեն հիմնանորոգվել, մինչդեռ մանկահասակ երեխաների համար բարեկեցիկ անվտանգ, հարմարավետ և ներառական միջավայրը միջավայրն ուղղակի անհրաժեշտություն է։ Հիմնանորոգումից հետո Երևանի թիվ 36 մանկապարտեզում ամբողջապես փոխվել են շենքային պայմաններ և այժմ մոտ 300 երեխաների առօրյան անցնում է ավելի ապահով և բարեկեցիկ միջավայրում։
2
Դաստիարակ Նորա Անդրեասյանը, ով ավելի քան 20 տարի է ինչ աշխատում է թիվ 36 մանկապարտեզում նշում է, որ փոփոխությունները հսկայական են։
«Շենքը տարիներ շարունակ անմխիթար վիճակում էր. մանրահատակը պոկված էր, պատերը՝ անգույն, կահույքը՝ հին։ Տաք ջուր չունեինք։ Իսկ պատուհաններն այնքան վատ վիճակում էին, որ չէինք կարողանում ձմռանը նորմալ տաքություն ապահովել ու ստիպված դրանք ծածկում էին պոլիէթիլենային թաղանթով։ Հիշում եմ ձմռանը երեխաների ձեռքերը սառը ջրից ուռչում էին։ Բայց հիմա ամեն ինչ փոխվել է։ Մենք անցած ձմռանը մենք ջեռուցումն ամենացածրի վրա էինք թողել ու շատ տաք էր՝ պատերի ջերմամեկուսացման շնորհիվ։»
Տիկին Անդրեասյանը նաև նշում է, որ վերանորոգված լուսավոր դասասենյակները դրական ազդեցություն ունեն երեխաների վրա. «Ես նկատել եմ, որ ուսուցման գործընթացը դարձել է ավելի գրավիչ երեխաների համար և նրանք հիմնականում մեծ ոգևորությամբ են գալիս։ Բայց կարևոր է նշել, որ շենքային պայմանների բարելավումը նաև դրական ազդեցություն ունի մեր՝ անձնակազմի աշխատանքի վրա»։
Նպանատիպ փոփոխությունները պայմանավորված են մանկապարտեզի նոր օդափոխության համակարգով, որն էապես մեծացրել է մաքուր օդի ներհոսքը դեպի սենյակներ։ Նախկինում ըստ ՄԱԶԾ-ի՝ ութ մանկապարտեզներում կատարած չափումների, Co2-ի մակարդակը գերազանցում էր առավելագույն թույլատրելի սահմանաչափը մոտ չորս անգամ: Ներկայում, օդի որակի բարձրացման շնորհիվ երեխաները քնկոտ չեն և ավելի ակտիվ են։
undp rbec am kindergartenstudents 0
Մերիի մայրը՝ Լուսինեն նույնպես գոհ է մանկապարտեզի վերափոխումից։ «Աղջիկս երկու հրաշալի տարի է անցկացրել այստեղ, և փոփոխություններն իսկապես անհավատալի են։ Պարզապես հիանալի է, որ երեխադ գտնվում է հաճելի, և ամենակարևորը՝ ապահով միջավայրում, հատկապես ձմեռվա ցուրտ օրերին»։ Լուսինեն հավելում է, որ նոր ու հարմարվետ միջավայրը երեխաների առօրյան ավելի բազմազան է դարձրել ու վերջերս մանկապարտեզի սպորտային խմբակը քաղաքային օլիմպիադայում առաջին մրցանակն է ստացել։
Մանկապարտեզի տնօրեն Արուսյակ Ահարոնյանը նշում է է, որ մանկարապտեզի հիմնանորոգումը այն մրցունակ է դարձրել։ «Ջեռուցման, օդափոխության և լուսավորության նորացված համակարգերը ստեղծում են ապահով միջավայր, որն աջակցում է երեխաների բարեկեցությանը և խթանում դրական ուսումնական առօրյան: Մեր օրերում ծնողները շատ պահանջկոտ են, և նախըտրում են իրենց երեխաներին տանել այնպիսի մանկապարտեզ, որն առաջարկում է ժամանակակից հարմարություններ։ Մենք իսկապես երախտապարտ ենք բոլոր դոնորներին մեր մանկապարտեզի նման կարևոր հիմնանորոգումը հնարավոր դարձնելու համար»։
Ծրագիրն իրականացվել է ՎԶԲ, ԿԿՀ, ՄԱԶԾ և Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ ջանքերի շնորհիվ, և արժեցել է մոտ 13,5 մլն ԱՄՆ դոլար։ Ծրագրի շրջանակում ընդհանուր առմամբ հիմնանորոգվել և վերազինվել են Երևանի մոտ 14 մանկապարտեզներ, ուր հաճախում են մոտ ավելի քան 3300 երեխաներ:
Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման բաժնի փոխտնօրեն Մերի Հարությունյանը վստահ է, որ այս հաջող համագործակցությունն էլ ավելի կնպաստի քաղաքի ընդհանուր էներգաարդյունավետությունը։ Նա նշել է, որ մինչև 2029 թվականը «Երևանի էներգաարդյունավետություն» ծրագրի II փուլի շրջանակներում էներգաարդյունավետ վերազինում կունենա ևս 38 շենք։
ՄԱԶԾ և ՎԶԲ ներկայացուցիչները նույնպես հաստատում են, որ կշարունակեն համագործակցությունը միմյանց և քաղաքապետարանի հետ՝ մայրաքաղաքում էներգաարդյունավետությունը զարգացնելու և երեխաների ուսման պայմանները բարելավելու համար:

• Published 30/06/2025
It’s no wonder Mary loves her kindergarten so much. Originally built in the early 1970s, it was recently reconstructed and transformed into an energy efficient, inviting space – a far cry from the gloomy and outdated building it once was.
Many kindergartens across Yerevan haven’t undergone any significant reconstruction since they were built in Soviet times, making upgrades urgently needed.
Nora Andreasyan, who has worked as a teacher at Kindergarten No. 36 for over 20 years, recalls the conditions. “The previous building had been in disrepair for years – torn parquet floors, a run-down interior, old furniture and toys and no access to hot water. The poor condition of the windows meant we couldn’t retain heat, and we had to cover them with polyethylene film. During winters, the children’s hands would swell from the cold weather.”
undp rbec am beforeschool
Before images of a building under renovation.
But everything has changed now. The building underwent a complete reconstruction and reopened its doors in 2022.
“This past winter, we kept the heating on the lowest setting but the building stayed comfortably warm, thanks to the thermal insulation on the walls.”
A well-renovated kindergarten creates a safe, comfortable, and inclusive environment that fosters children's early development. Yerevan Kindergarten No. 36 is now one such place, a haven for around 300 children, providing them with both the comfort and safety to nurture their excitement for learning.
2
Modern school building with colorful window frames, set against a clear blue sky.
The newly renovated school.
Four pairs of children's hands resting on their knees, wearing colorful clothing and shoes.
This transformation was made possible through a collaborative effort between Yerevan Municipality and international partners, including the European Investment Bank, the Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership Fund, the Green Climate Fund and UNDP. It’s just part of a broader focus on improving energy efficiency in Armenia. Buildings account for nearly 40 percent of electricity demand and 25 percent of gas consumption in the country. With an energy-saving potential of 40-60 percent across residential, public and commercial buildings, these savings could reduce energy poverty, enhance energy security and improve comfort in homes, kindergartens, polyclinics and schools.
The renovated, bright classrooms also have a positive effect on children’s learning. The transformation is largely due to a newly introduced ventilation system which significantly increased fresh air. According to actual measurements conducted by UNDP in eight kindergartens, CO2 levels previously exceeded the maximum allowed concentration by up to four times. But now, improved air quality makes children less sleepy and more active and fully engaged.
"I have noticed that the learning process has become more engaging and dynamic,” says Ms. Andreasyan. “Children are generally very enthusiastic when they come.”
undp rbec am kindergartenstudents 0
Children engaged in creative activities at tables in a colorful classroom setting.
Mary’s mother, Lusine, has been delighted by the transformation. “My daughter has spent two wonderful years here, and the changes are truly extraordinary. It’s amazing to see that your child is in a pleasant and safe environment, especially during harsh Armenian winters.” She adds that the new facilities have also enriched the children's daily activities, proudly mentioning that the children had recently excelled in a city competition, bringing home the first prize.
Arusyak Aharonyan, the kindergarten’s director, notes that the retrofit has significantly increased the school’s appeal. “Parents are now very selective, especially with many private kindergartens offering modern facilities. It’s important to provide a welcoming space for children at such a young age. We are grateful this reconstruction was possible.”
The partners in this project have joined their efforts – and a combined investment of US$13.5 million – to realise this significant initiative with the Yerevan Municipality. Thus far, 14 kindergartens were retrofitted and renovated, affecting over 3,300 children. But this is just the beginning of a cooperation between UNDP, European Development Bank and Yerevan Municipality. By 2029, another 38 buildings will undergo energy efficiency retrofitting as part of Phase II of the ’Yerevan Energy Efficiency’ project.
Together, the collaboration can go far in advancing energy efficiency in the capital and improving children’s learning conditions.