Վերականգնվող և մաքուր էներգիայի միջազգային համաժողով՝ ուղղված Հայաստանում ցածր ածխածնային զարգացման համար նորարարական և տեխնոլոգիական լուծումների ներկայացման և կիրառման առաջխաղացմանը
Նոյեմբերի 26-ին և 27-ին տեղի ունեցավ Վերականգնվող և մաքուր էներգիայի 7-րդ միջազգային համաժողովը՝ «Էներգիա ապահով ապագայի համար - Հայաստանի ցածրածխածնային զարգացումը. գիտություն, նորարարություն և կիրառություն» խորագրով:
Համաժողովը, որը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ-ի Չորրորդ ազգային հաղորդակցության նախագծի շրջանակներում, նպատակ ուներ հասարակության իրազեկության և գիտելիքների տարածման միջոցով նպաստել ազգային կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև՝ Կլիմայի փոփոխության մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Շրջանակային որոշումներին համահունչ ինտեգրել կլիմայի փոփոխության և ցածրածխածնային ազգային կայուն զարգացման խնդիրները՝ որպես այս համաժողովի հիմնական արդյունք:
Երկօրյա առցանց եղանակով անցկացվող համաժողովի նստաշրջաններում ներկայացվեցին տարբեր ոլորտների թեմատիկ զեկույցներ, տեղի ունեցան քննարկումներ: Ընդհանուր առմամբ ավելի քան 50 մասնակիցներ՝ 35 տեղական, օտարերկրյա և դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և փորձագետներ մասնակցեցին համաժողովի նստաշրջաններին: Համաժողովի օրակարգը ներառում էր 4 տեխնիկական նստաշրջան, որոնցում ներկայացվեցին 23 զեկույց՝ և 4 հարցուպատասխանի և քննարկումների նստաշրջան: Ներկայացված օրիգինալ հետազոտական ուսումնասիրությունների արդյունքների և նոր տեխնոլոգիաների գործնական կիրառման փորձի շուրջ կայացան կարծիքների փոխանակում և մասնագիտական քննարկումներ:
Համաժողովի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ պարոն Դմիտրի Մարիյասինը, ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող՝ տիկին Դիանա Հարությունյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչները, որոնք ողջույնի խոսքում ընդգծեցին միջոցառման կարևորությունը երկրի հետագա զարգացման ուղիների մշակման գործում:
Համաժողովի ընթացքում զեկուցվեցին նաև բացառիկ հետաքրքրութուն ներկայացնող և հատուկ ուշադրության արժանի մշակումներ, օրինակ՝ Ավստրիան ներկայացնող Ռ.Ռ. Դանիելյանի «Քամու էներգիան Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ճանապարհային քարտեզում»աշխատանքը , ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկայի կիրառական խնդիրների ինստիտուտի ներկայացուցիչ՝ Ալեքսան Աբրահամյանի «Էներգիայի կոնսերվացման մեթոդները» ակնարկը, ԵՊՀ Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի՝ արդյունաբերական թափոններից ջրածնի ստացման գերժամանակակից տեխնոլոգիաների մշակման մի շարք աշխատանքներ, Ռուս-հայկական համալսարանի և արտասահմանյան մի շարք հետազոտական կենտրոնների հետ համատեղ մշակմամբ արևային ֆոտովոլտային գերժամանակակից գերարդյունավետ տեխնոլոգիան, հայրենական նորարարական տեխնոլոգիաների մասնավոր մշակողի կողմից ներկայացված արևային ջերմային էներգիայի պահեստավորման բացառիկ տեխնոլոգիական մշակումը, ինչպես նաև՝ մի շարք կիրառական մշակումներ, որոնց մի մասը այժմ արդեն կարող է գտնել գործնական կիրառություն: Արժեքավոր զեկույցներ ներկայացվեցին նաև օտարերկրյա մասնակիցների՝ Ավստրիայի, Հունաստանի և Մարոկկոյի գիտնականների կողմից:
Համաժողովի զեկույցները հասանելի են համաժողովի կայքէջում, իսկ ամբողջական աշխատանքները կգրախոսվեն և կհրապարակվեն առցանց և տպագիր՝ որպես համաժողովի աշխատություններ:
Ավանդական դարձած այս ընդգրկուն գիտագործնական հարթակը կազմակերպվում է 2003 թ․-ից Հայաստանի ակադեմիական և պրակտիկ գործիչների ոչ ֆորմալ միավորման՝ Վերականգնվող և մաքուր էներգիայի հասարակական խորհրդի նախաձեռնությամբ: Միջոցառումը տարբեր տարիներին աջակցվել է ՀՀ Գիտության և առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամի, ԱՄՆ պետդեպարտամենտի, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության, Հունաստանի զարգացման գործակալության, KfW բանկի, տեղական և միջազգային մի շարք կազմակերպությունների կողմից, սակայն հիմնական աջակցողի դերում եղել է ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագիրը:
Մինչ օրս համաժողովը հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի, Ավստրիայի, Արգենտինայի, Բելառուսի, Գերմանիայի, Եգիպտոսի, Իրանի, Իտալիայի, Հունաստանի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդեռլանդների, Չինաստանի (Թայվան), Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Սիրիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, և այժմ արդեն Մարոկկոյի ակադեմիական և գործնական ոլորտի ներկայացուցիչներին: Համաժողովի նյութերը մշտապես հրապարակվել են՝ ընդգրկելով ընդհանուր առմամբ մոտ 240 գիտական և գործնական ոլորտի աշխատանք, որոնք հանդիսանում են ոլորտի մասնագիտական տեղեկատվության արժեքավոր աղբյուր:

International Renewable and Clean Energy Conference held to Introduce and Advance Innovation and Technology Applications for Low-Carbon Development in Armenia (12-04-2020)
On 26-27 November, the 7th International Renewable and Clean Energy Conference titled “Energy for Secure Future – Low Carbon Development in Armenia: Science, Innovation and Practice” was held in the framework of “Development of Armenia’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Second Biennial Update Report” Project, implemented by UNDP in Armenia.
The Conference was intended to contribute to enhancing national capacity and knowledge building through raising public awareness, as well as integrating climate change issues into the national sustainable and international framework for low-carbon development, in line with the decisions of the United Nations Framework Convention on Climate Change, as the main outcome of this Conference.
More than 50 experts and participants representing 35 local and foreign stakeholders and donor organizations attended the two-day discussions. The Conference agenda included four Technical sessions and four Q&A and Discussion Sessions, during which 23 Presentations on achievements of unique research studies and practical applications of new technologies in the field of renewable and clean energy were presented.
At the opening session, Mr. Dmitry Mariyasin, UNDP Resident Representative in Armenia, welcomed participants and guests from Armenia, Austria, Greece, and Morocco. He stressed the importance of the event, emphasizing the vast knowledge and experience of participants and the topic of the Conference being very timely with nowadays’ key challenges of climate change. “It is extremely valuable to have experts and scientists with us today because a country like Armenia must use advanced solutions too... This is an opportunity for the Government, for partners, and for the private sector to promote a set of knowledge-based practical recommendations...", - said Mr. Mariyasin.
Each technical session was followed by an active professional discussion and exchange of ideas on the presented topics and papers, which continued during the breaks as well. The opportunities for cooperation between the participants were discussed and new contacts and agreements were established for future collaborations.
All Presentations are available on the Conference website. The full Papers will be peer-reviewed and further be published online and in print formats in the Conference Proceedings.
DELIVERED PRESENTATIONS (To reach the presentation you wish, click on the hyperlinks of titles)