Երկրորդ ազգային խորհրդատվական և կարողությունների զարգացմանն ուղղված աշխատաժողով
Մայիսի 13-ին Շահագրգիռ կողմերի Երկրորդ ազգային խորհրդատվական և կարողությունների զարգացմանն ուղղված աշխատաժողովը՝ Հայաստանի SDG 7 (Կայուն զարգացման նպատակ) ճանապարհային քարտեզի՝ էներգետիկ պլանավորման փորձագիտական գործիքի (NEXSTEP) կիրառության մասով, իր շուրջն էր համախմբել փորձագետների և շահագրգիռ կողմերի՝ ձևավորելու Հայաստանի էներգետիկ ապագան:
«Այսօրվա աշխատանքային հանդիպումը կենսական հնարավորություն է քննարկելու բոլորիս առջև Կովիդ-19 համավարակից հետո ծառացած խնդիրները, կիսելու դրանք հաղթահարելու ուղիները, համընդհանուր լավագույն փորձը, քանի որ Հայաստանը ևս անմասն չմնաց այդ աղետից: Երկարաժամկետ կանաչ ռազմավարությունների մշակումը և համապատասխան մեխանիզմների իրականացումն այն ուղիներն են, որոնք համաձայնեցվել են Փարիզում և COP հետագա հանդիպումների ընթացքում, ուղղված են կասեցնելու արագ տաքացումը և հաղթահարելու կլիմայի փոփոխությունները, իրականացնելու ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակները»,- իր բացման խոսքում ընդգծեց ՀՀ տարածքային կառավարման և
ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի վարչության տարածաշրջանային էներգետիկ շուկաների զարգացման բաժնի պետ Հովհաննես Աբրահամյանը։
ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) Կայուն էներգետիկայի բաժնի տարածաշրջանային խորհրդական պարոն Օլեգ Ձյուբինսկին, որակելով Հայաստանի հանձնառությունը կայուն էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ գովելի, ավելացրեց, որ Հայաստանն այն ութ երկրների ցանկում է, որոնց համար իրականացվում է ՄԱԿ-ի զարգացման հաշվի (UNDA) « Էներգետիկ քաղաքականության հզորացում՝ COVID-19-ից հետո վերականգնվելու կարիք ունեցող երկրների համար» (հունվար 2022թ.- հունիս 2025թ.) ծրագիրը: NEXSTEP գործիքն առաջարկում է կայուն էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ուղի:
ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) Էներգետիկայի բաժնի պետ Մայքլ Ուիլյամսոնն ընդգծել է. «ESCAP-ն աջակցել է Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի 20 երկրների, այդ թվում՝ Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներին՝ իրենց SDG 7 ճանապարհային քարտեզների մշակման գործում: Այս ճանապարհային քարտեզները օգնել են երկրներին ազգային քաղաքականություններ և ռազմավարություններ մշակել էներգետիկ անցման համար:: Հայաստանի համար այդպիսի ճանապարհային քարտեզի մշակումը հնարավորություն կտա համապատասխանեցնել երկրի էներգետիկ ոլորտի քաղաքականությունն ու ծրագրերը կայուն էներգետիկայի համաշխարհային նպատակներին և թիրախներին՝ միաժամանակ հիմնվելով ազգային զարգացման առաջնահերթությունների վրա»:
«2000 թվականից ի վեր ՄԱԶԾ-ն հաստատակամորեն աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը կլիմայի փոփոխության՝ մասնավորապես էներգաարդյունավետությանն ուղղված քաղաքականության մշակման հարցում: Սա իրենից ենթադրում է կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմման և հարմարվողականության ռազմավարությունների ինտեգրում տնտեսության տարբեր ոլորտներում», - ընդգծել է ՄԱԶԾ Հայաստանի Կլիմայի, շրջակա միջավայրի և կայունության պորտֆոլիոյի ղեկավար պարոն Հովհաննես Ղազարյանը:
Այս աշխատաժողովը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP), ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) կողմից՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) և Կանաչ Կլիմայի հիմնադրամի (GCF) բովանդակային և տեխնիկական աջակցությամբ:

Second National Stakeholder Consultation Workshop
On May 13, the Second National Stakeholder Consultation Workshop and Capacity Building on the National Expert SDG Tool for Energy Planning (NEXSTEP) for the SDG 7 Roadmap for Armenia brought together experts and stakeholders to shape Armenia's energy future.
“Today's workshop presents a crucial opportunity to address the challenges we've encountered in the aftermath of the COVID-19 pandemic, share strategies for overcoming them, and exchange best practices. Armenia, like many others, has been significantly affected by this crisis. In line with the agreements made in Paris and subsequent COP meetings, the development of long-term green strategies and the implementation of relevant mechanisms are essential steps towards mitigating rapid warming and addressing climate change, ultimately contributing to the realization of the UN's sustainable development goals," said in his welcoming speech Mr. Hovhannes Abrahamyan, Head of Regional Energy Markets Development Division, Energy Department, Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia.
Mr. Oleg Dzioubinski, Regional Adviser, Sustainable Energy Division of the UNECE commanded Armenia’s commitment and added that the UNDA project “Strengthening energy policies of Countries with Special Needs to build back better from COVID-19” (January 2022-June 2025) targets eight countries, including Armenia. The NEXSTEP Tool offers a strategic pathway towards sustainable energy development.
"ESCAP has supported 20 countries across the Asia-Pacific region, including in the Caucasus and Central Asia in developing their SDG 7 Road Maps, which have supported countries to formulate national policies and strategies on energy transition. Once completed, the SDG 7 Road Map for Armenia will offer an opportunity to align Armenia’s energy sector policies and plans with global sustainable energy goals and targets, while building on national development priorities,” mentioned Michael Williamson, Section Chief of the ESCAP Energy Division.
“Since 2000, UNDP has been steadfast in its support for the Government of Armenia on climate change, with a particular focus on energy efficiency policy development. This has meant mainstreaming climate mitigation and adaptation strategies across various sectors of the economy”, highlighted Mr Hovhannes Ghazaryan, the UNDP Armenia Climate, Environment and Resilience Portfolio Team Leader.
The workshop was organised by the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), with substantive and logistical support from the United Nations Development Program (UNDP) and the Green Climate Fund (GCF).