Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացումն աշխուժացնում է համայնքային կյանքը. քաղաքացիական հասարակության գնահատականները Սյունիքից
Հայաստանում էներգաարդյունավետության զարգացման համար տարբեր ծրագրեր են արվում: Հիմնականում արդյունքները գնահատում ենք՝ բնակիչների, պետական կառույցների, միջազգային գործընկերների տեսանկյունից: Այս անգամ փորձ ենք արել ներկայացնել քաղաքացիական հասարակության պատկերացումները երկրում էներգաարդյունավետության հեռանկարների մասին:
Երկար ժամանակ պահանջվեց գտնել համայնքային ՀԿ, որը գործունեություն է ծավալում էներգաարդյունավետության և հարակից ոլորտներում: Ավելին՝ կենտրոնացած է համայնքներում տեղեկատվության տարածման և իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների վրա:
«Կայուն զարգացում» ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2011թ-ին։ՀԿ-ն գյուղական բնակավայրերում տարբեր միջազգային ծրագրերով իրականացրել է սեմինար-դասընթացներ կլիմայի փոփոխության, էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաների կիրառման տնտեսական և բնապահպանական առավելությունների, գործնականում այդ լուծումները կիրառելու հնարավորությունների մասին։ |
Այս ջանքերը հիմնականում ուղղված են եղել ուսանողներին, մանկավարժներին և ձեռնարկատերերին, որոնք իրենց համայնքների կարևոր փոփոխությունների նախաձեռնողներն են։
Ծանոթացանք «Կայուն Զարգացում»հասարակական կազմակերպության գործունեությանը, որը տեղակայված է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում և որոշեցինք զրուցել ղեկավարի հետ: Արմեն Փարսադանյանը ոգևորված պատմում է վերջին տարիներին մարզում իրականացված ծրագրերն ու դրանց արդյունքները:
2015թ-ին ՀԿ-ն Հայաստանում Ամերիկյան Համալսարանի Յակոբյան բնապահպանական կենտրոնի աջակցությամբ մարզի տասնհինգ դասախոսների, ինժեներների, ՀԿ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կազմակերպել է քառօրյա շրջայց Հայաստանի տարբեր քաղաքներում կառուցված էներգաարդյունավետ շենքերի, վերականգնվող էներգետիկ տեխնոլոգիաների ուսումնասիրության նպատակով։ |
Նույն մարզի՝ Քաջարան քաղաքի, վերջին տարիներին էներգաաարդյունավետ արդիականացված բնակելի շենքերի կողքով քայլելիս՝ նա մատնացույց է անում շենքերը և նկատում.
«Էներգաարդյունավետությունը նախևառաջ հարմարավետություն է՝ ոչ միայն ջերմային, այլև «շենքային» և «բնակարանային»: Մարդկանց կենցաղային պայմանները բարելավվել են, շենքերը թարմ տեսք են ստացել և ամենակարևորը՝ կոմունալ ծախսերը նվազել են…»:
Բնակիչներն արդեն ընտրում են խելամիտ վերանորոգում
Նրա խոսքով, համայնքի գրեթե բոլոր բնակավայրերում մարդիկ ունեն պատկերացում շենքերի էներգաարդյունավետ վերանորոգման մասին: Բնակիչները վերջին մի քանի տարիներին իրենց տանը կամ բնակարանում վերանորոգում իրականացնելիս անպայմանորեն կիրառում են էներգաարդյունավետ լուծումներ.
«Ամենատարածվածը լուսամուտների, լամպերի փոխարինումն է ավելի ջերմամեկուսիչ և արդյունավետ տարբերակներով:
Շատերն ուշադրություն են դարձնում արտաքին պատերի ջերմամեկուսացմանը, նկուղների բարեկարգմանը, ջեռուցման կաթսայի ընտրությանը, արևային կայանների տեղադրմանը և այլն»:
Տեղական շուկան արձագանքում է պահանջարկին
Համայնքներում շինանյութերի խանութները, ըստ ՀԿ ներկայացուցչի, էներգաարդյունավետ արդիականացման համար ունեն տարբեր նյութեր, շինվածքներ, տրամադրում են խորհրդատվություն, ըստ մարդկանց կարիքների օգնում ընտրության հարցում:
«Առաջարկի նման որակին և բազմազանությանը նպաստել է աճող պահանջարկը: Էներգաարդյունավետ արդիականացման օգուտների մասին տեղեկությունները շատ վարակիչ են, արագ տարածվում են, մարդկանց մղում հստակ քայլերի»:
2014թ-ին «Կայուն Զարգացում» ՀԿ-ն Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղում հիմնադրել է Էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի լաբորատորիա, որը հագեցած է անհրաժեշտ նյութատեխնիկական բազայով և մասնագիտական գրականությամբ։
Կենսունակ լուծում՝ տեղական կարողությունների զարգացման միջոցով
Քանի որ Կապանը և հարակից համայնքները հեռու են Երևանից, Փարսադանյանը կարևոր է համարում տեղում էներգաարդյունավետության մասնագետներ վերապատրաստել, նախ որովհետև պահաջարկը կա, երկրորդ՝ բոլոր միջազգային ծրագրերը ժամանակավոր են և լավ կլինի ծրագրերի արդյունքում կուտակված գիտելիքն ու փորձը մնա համայնքներում:
Հասարակական կյանքի ակտիվացում և տնտեսական օգուտներ
Փարսադանյանն ասում է, էներգաարդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը մեծ աշխուժություն են բերել համայնքներ: Դրանք տնտեսական օգուտներ են տալիս, բարձրացնում իրազեկվածությունը, բնապահպանական խնդիրներ լուծում:
Էներգախնայողություն՝ նաև խոշոր տնտեսվարողների համար
«Ծրագրերը հիմնականում ընդգրկում են համայնքապատկան և բնակելի շենքերը, սակայն կարծում եմ՝ էներգաարդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից կարևոր է նաև տնտեսական սուբյեկտների հետ աշխատանքը։ Օրինակ, հանքարդյունաբերության ոլորտում աշխատող մեկ սարքավորման սպառած էներգիան մոտ հազար բնակարանի ծախսի է հավասար», -նշում է մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով, էներգաարդյունավետության ավելի լավ արդյունքների համար այս ուղղությունը ևս պետք է հաշվի առնել, որպեսզի փոփոխությունն ավելի ընդգրկուն, տեսանելի և տարածական լինի:
Շարունակականության անհրաժեշտություն
«Իսկ փոփոխությունը միանշանակ է, դրական և կյանքի որակ փոխող: Մնում է պահել տեմպը, շարունակաբար աշխատել մարդկանց հետ, բացատրել էներգաարդյունավետության կարևորությունը, տնտեսական և կլիմայական օգուտները: Միայն այդպես կկարողանանք ապահովել երկարաժամկետ արդյունք»:

Various programs are currently being implemented in Armenia to advance energy efficiency. The outcomes are mainly evaluated based on the perspectives of residents, public entities, and international partners.
On this occasion, we seek to highlight the viewpoints of the civil society on the prospects of energy efficiency in the country.
It took considerable time to identify a community NGO working on energy efficiency and related areas. Moreover, the organisation had to focus on information dissemination and awareness-raising activities within those communities.
Sustainable Development NGO was Founded in 2011. The NGO has organized seminars and training sessions in rural areas within the framework of various international projects on climate change, the economic and environmental advantages of energy-efficient technologies, and the practical opportunities for their implementation. These initiatives have focused primarily on students, educators, and entrepreneurs, who serve as key initiators of significant changes within their communities. |
We collected information on the activities of Sustainable Development NGO, based in the city of Kapan, Syunik region, and decided to talk to its President. Armen Parsadanyan enthusiastically talks about the projects implemented in the region in recent years and their results.
In 2015, with the support of the Akopyan Environmental Center of the American University of Armenia, the NGO organized a four-day study tour involving fifteen professors, engineers, and NGO representatives from the region to examine energy-efficient buildings and renewable energy technologies implemented in various cities across Armenia.
While walking past residential buildings in Qajaran that have been retrofitted for energy efficiency in recent years, he points to the buildings and observes:
“Energy efficiency is, above all, about comfort—not only thermal, but also in terms of the conditions in the apartment block and the apartment itself. Living conditions have improved, buildings have acquired a renewed appearance, and, most importantly, utility costs have decreased.”
Residents Now Prefer Sensible Renovation
According to him, residents in nearly all settlements of the community are familiar with the concept of energy-efficient retrofitting. In recent years, the use of energy-efficient solutions has become a necessary component in the renovation of houses and apartments.
“The most common measures include replacing windows and light bulbs with better heat-insulating and more efficient alternatives.
Many residents also focus on the thermal insulation of exterior walls, the improvement of basements, the selection of heating boilers, and the installation of solar panels, among other solutions.”
The Local Market Responds to the Demand
According to Armen Parsadanyan, stores selling building materials in communities have various materials and items for energy-efficient retrofitting, provide consultations and help people make choices based on their needs.
“The quality and diversity of the supply have enhanced by growing demand. Information about the benefits of energy-efficient retrofitting is highly viral, it spreads rapidly and motivates people to take concrete steps.”
In 2014, in the Kapan branch of the National Polytechnical University of Armenia, Sustainable Development NGO established an energy efficeincy and renewable energy laboratory, which is equipped with necessary resources and items as well as specialized literature.
Viable solutions through local capacity development
Since Kapan and the surrounding communities are distant from Yerevan, Parsadanyan considers it important to train energy efficiency specialists locally, firstly because there is a demand, and secondly because all international projects are temporary, making it desirable for the knowledge and experience gained through these projects to remain within the communities.
More Active Social Life and Economic Benefits
Parsadanyan states that projects aimed at increasing energy efficiency have revitalised communities. They deliver economic benefits, raise awareness, and address environmental challenges.
Energy Efficiency for Large Businesses Too
“The projects mainly involve community-owned and residential buildings, but from the perspective of enhanced energy efficiency, I believe that it is important to work with businesses, too. For example, the energy consumed by a single piece of equipment in the mining industry is equivalent to the energy consumption of approximately one thousand apartments,” our interlocutor notes.
According to him, for better energy efficiency results, this direction of work should also be considered so that the change is more comprehensive, visible, and wide-ranging.
Need for Continuity
“And the change is unequivocal, positive, and life-changing. All it takes is to maintain the pace, continue engaging with people, and emphasize the importance of energy efficiency along with its economic and climate benefits. Only in this way will we be able to ensure long-term results.”