Սեմինար-քննարկում․ Հայասատանի էներգետիկ ոլորտի օրենսդրության բարելավման թեմայով
Շենքերի սերտիֆիկացումը որոշակի փուլում պետք է դառնա  պարտադիր, ինչը հնարավոր կլինի հետևողական աշխատանքի արդյունքում, «Շենքերի ոլորտում ՉՀՀ (Չափողականություն, հաշվետվայնություն ու հավաստագրում) համակարգի ստեղծում և գիտելիքների կառավարում» սեմինար-քննարկմանն այս մասին ասել է միջազգային փորձագետ Ստանիսլավ Անդրեևը։
Միջոցառման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել շենքերի էներգետիկ բնութագրերի (ՇԷԲ) սերտիֆիկատի նոր ձևանմուշի մշակմանը, Հայաստանում իրավական դաշտի հարմարվողականությանը, նոր կառուցվող և գոյություն ունեցող շենքերի պարտադիր սերտիֆիկացմանն ու շինարարական նորմերի վերանայմանը և այլ հարցերի։
Միջազգային փորձագետներ Ստանիսլավ Անդրեևը և Ցվետոմիրա Կուլևսկան ներկայացրել են շենքերի ոլորտում ՉՀՀ համակարգի ներդրման եվրոպական փորձը։
«Միջազգային փորձագետները կոնկրետ առաջարկներ կներկայացնեն և օգնություն ցույց կտան հայաստանյան մասնագետներին, որպեսզի կարողանանք Հայաստանի օրենսդրական դաշտը համապատասխանեցնել միջազգային նորմերին»,- ասաել է ծրագրի փորձագետ-խորհրդատու Տիգրան Սեկոյանը։
Նրա խոսքով՝ էներգաարդյունավետ արդիականացման ծրագրի հիմնական խնդիրը Հայաստանում գոյություն ունեցող շենքերի էներգիայի սպառումը և ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատումն է․ «Մենք փորձում ենք այս ծրագրով ապահովել մատչելի, հուսալի և կայուն էներգիա բոլորի համար։ Խթանելով ներդրումները՝ շուրջ 20 տարվա ընթացքում  նախատեսում ենք 1.4 մլն. տ CO2 կրճատում, «կանաչ» աշխատատեղերի ստեղծում, աղքատության կրճատում»։
Ստանիսլավ Անդրեևի խոսքով՝ Հայաստանի համար իրենց խորհուրդները հիմնված են տարբեր վերլուծությունների վրա։
«Առանց պատասխանատվություն ստանձնող մարմնի գործընթացը չի կարող գործարկվել, նաև կարևոր է ոլորտում ունենալ վերապատրաստված էներգետիկ աուդիտորներ։ Շենքերի սերտիֆիկացումը որոշակի փուլում պետք է դառնա  պարտադիր, ինչը հնարավոր կլինի հետևողական աշխատանքի արդյունքում»,-նշել է Ստանիսլավ Անդրեևը։
Ցվետոմիրա Կուլևսկայի խոսքով՝ իրենց առաջիկա աշխատանքները կենտրոնացված են լինելու  օրենսդրական հարցերի շուրջ՝ օգնելու Հայաստանին կարգավորել առանջային էներգիայի, արտանետումների, սերտիֆիկացման պահանջների, գրեթե զրոյական էներգասպառման շենքերի սահմանման և այլ հարցեր։
Մասնագետների հաջորդ այցը Հայաստան նախատեսվում է նոյեմբերին, որի ժամանակ հիմնականում քննարկվելու են տեխնիկական հարցեր։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրն (2017-2023) իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո:

Workshop on improving legislation in the energy sector of Armenia
On September 29, a discussion-workshop was held on the topic of "Building System MRV (Monitoring, Reporting and Verification) and Knowledge Management".
The project "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" (2017-2023) is implemented by the Armenian office of the United Nations Development Program with funding from the Green Climate Fund under the coordination of the RA Ministry of Environment.
During the event, issues related to the development of a new template for the energy performance of buildings certificate (EPB), adaptation of the legal field of Armenia, mandatory certification and revision of building standards of buildings under construction and existing buildings, etc. were touched upon.
International guest experts Stanislav Andreev and Tsvetomira Kulevska presented the European experience of implementing MRV system in the field of buildings.
"International experts will present specific proposals and provide assistance to Armenian specialists so that we can bring the legislative field of Armenia in line with the international norms," Tigran Sekoyan, an expert consultant of the project, said in his speech.
"Without a body that takes responsibility, the process cannot be started, it is also important to have trained energy auditors in this area. Certification of buildings should become mandatory at a certain stage, which will be possible as a result of consistent work," Stanislav Andreev said.
According to Tsvetomira Kulevska, their upcoming work will be focused on the legislative issues to help Armenia resolve questions related to the energy requirements, emissions, certification, definition of buildings with almost zero energy consumption, etc.